Ilaç Kullanımına Dikkat | Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

ilaç kullanımına dikkat

Zamansız kullanılan ilaçlar bazen faydalı olmaktan çok zarar verebiliyor.Özellikle yanlış beslenme veya alınmaması gereken besinlerle kullanılan ilaçlar ölüme dahi sebep olabilir.

Çoğu insanlar belirli hastalık ve ağrılardan ötürü ilaç kullanırlar.Ancak ilaç kullanırken tükettiği besinlere ne derece dikkat ediyorlar bilinmiyor.Bazı besin maddeleri ilaçların etkisini azaltmakta bazıları ise zarar vermektedir.Faydalı olmasını beklerken zarara dönüşen etkileşimli besinlerin hangi ilaçlarla kullanılması konusunda Sağlıklı Yaşam Merkezi Doktoru Dr. Öz­gür Şa­mil­gil açıkladı.

Süt Ürünleri

Sefuroksim içeren antibiyotik grubu ilaçları, kemik erimesi ilaçları, metotreksat grubu romatizma ilaçları kalsiyum içeren bu tip ilaçlar gidalardan 2 saat sonra alınması gerekmektedir.Kansızlık için kullanılan besin ürünleri ve ilaçlar, sebze ve yeşil yapraklı bitkilerle aynı anda kullanılmamalıdır.

Greyfurt’un Olumsuz Etkileri

Bu meyvenin fazla tüketilmesi statin grubu kolestrol ilaçlarının bağırsakta parçalanmasını geciktirerek sindirim sistemine hasar verebiliyor.Bununla beraber kan seviyesinide düşürüyor.Bu tür olumsuz ilerlemeler kas ağrısına ve kasılmalara sebep olur.Aynı zaman kas erimesi ve kramplara yol açar.Ayrıca kabızlık kalp atışının hızını azaltmaktadır.Kadınların kullandığı Östrojen içerikli doğum kontrol ilaçlarının yan etkilerini tetikleyebiliyor.Erkeklerde sertleşme sorununa yol açıp, tansiyon düşüklüğüne kadar hasarlı olabilir.

Proplanolol içerikli ilaçların nefes darlığı, nabız ve tansiyon etkisini arttırdığı ve faydalı olduğu bilinmektedir.

Kolestrol düşürücü olan yulaf, ke­pek­li ek­mek, şe­ker ila­cı Met­for­min, gu­atr ila­cı Le­vo­ti­rok­sin, pe­ni­si­lin, kalp ila­cı Di­go­xin gi­bi ilaç­la­rın etkilerini bozarak işlevlerini azaltır.

Salam, sosis, so­ya so­su, ta­vuk ve­ya da­na ci­ğe­ri, şa­rap, ti­ra­min pro­te­ini zen­gin be­sin­ler sinir ilaçlarının yan et­ki­si­ni çok ar­tı­rır, ritim bo­zuk­lu­ğu, tan­si­yon yük­sek­li­ği, ba­şağ­rı­sı, kus­ma, ter­le­me ve ate­şe hat­ta ölü­me ne­den ola­bi­lir.

Bir önceki yazımız olan Nar Kanser Önleyici başlıklı makalemizde kanser tedavisi, nar ve nar neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Paylaş: Twitter | Facebook | Email

ilaç kullanımına dikkat Yorumlar

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


ilaç kullanımına dikkat Etiket

Kaliteli ve seviyeli sohbet siteleri olarak; Chat Siteleri Sohbet Siteleri olarak bizlere Google üzerin den ulaşabilirsiniz..