Cevizin Sağlığımıza Etkisi | Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Cevizin sağlığımıza etkisi

Mucize meyvelerden biri olan Cevizin faydaları ve bilinmeyen etkileri hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi sizlere paylaşıyoruz.

Ceviz’in tarihi açısından araştırılmasını sorgulayacak olursak kökeni Pers’lere dayanmaktadır.Kalifornia ve çevresinde 122 bin dönümlük bir arazide yetiştiriliyor olsa bile Pers İmparatorluğuna ait olduğu söylenmektedir.Ağacın yetişmesi ve meyve verme süresi yaklaşık olarak 15 yıl gibi bir sürede oluşmaktadır.Yetişkin olan ceviz ağacı yaklaşık olarak 50 sene bu faydalı meyveyi vermektedir.Ceviz aynı zamanda Badem, Antep fıstığı, kaju gibi diğer meyvelerin ailesinde bulunmaktadır.Aşağı yukarı 30 farklı isimle bilinen Ceviz Farsça ve İngilizce dilinde “Walnut”, “Black Walnut” ve Butternut Walnut” olarak bilinir.

Cevizin Sağlığa etkileri nelerdir?

Ceviz diğer meyvelere nazaran 2 kat daha fazla antioksidan miktarı içermektedir.Demir, B vitamini, Bakır, Potasyum, E Vitamini, tiamin ve Omega-3 gibi güçlü besinler içerir.İşte bu içerdiği zengin multivitamin ile vücuda olan faydalı etkileri de şunlardır.

1.Günde 28 yarım ceviz yemek antioksidan etkisi sayesinde meme kanserini önlemektedir.

2.Kalbimizin sağlıklı bir şekilde işlev görebilmesi için faydalı olan  alfa-linolenik asit içermektedir.Ayrıca ceviz yemek kötü ve iyi kolestrol seviyelerinide kontrol eder.

3.Cevizde bulunan yağlar Diabet hastalığınıda kontrol etmektedir.Günde 5 ceviz yiyen bayanların Tip 2 Diabet’e yakalanma olasılıkları oldukça düşük miktarda olmaktadır.

4.Ceviz içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarına oldukça faydası dokunmaktadır.

5.Uyku problemi çekenler ve uyku esnasında huzursuz olanlar için Antidepresan ilaçlar yerine akşam yemeğinden sonra 4-5 tane ceviz yemek bu sorun için oldukça yararlı olacaktır.

6.Cilt sağlığınada oldukça faydalı olan Ceviz ciltteki kuruluğu önlemektedir.Cilt için doğal nemlendirici olarak kullanılır.Ceviz içerisinde bulunan E vitamini tamamen cilt için yararlı olmaktadır.Kozmetik ürünleri arasında masaj ve cilt bakımı için Ceviz yağı kullanılır.

Bu sıraladığımız çeşitli hastalıklara faydaları olan Cevizin ayrıca zayıflamak içinde kullanılabilmektedir.Eğer kilo verme gibi bir düşünceniz varsa bol miktarda Ceviz tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.Ayrıca yemeklerimizde kullanılarak lezzetli ve faydalı bir tad elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Papatya Çayının Faydaları başlıklı makalemizde papatya çayı, papatya çayı nasıl yapılır ve papatya çayı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu İçeriği Paylaş: Twitter | Facebook | Email

Cevizin sağlığımıza etkisi Yorumlar

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Cevizin sağlığımıza etkisi Etiket

Kaliteli ve seviyeli sohbet siteleri olarak; Chat Siteleri Sohbet Siteleri olarak bizlere Google üzerin den ulaşabilirsiniz..